Kraći program medijske pismenosti
O medijskoj pismenosti
Medijska pismenost jedna je od ključnih kompetencija za život i rad u digitalnom svijetu koji se konstantno ubrzano razvija i mijenja. Prema široko prihvaćenoj definiciji, uključuje sposobnosti pristupa, analize, vrednovanja i stvaranja medijskih poruka u različitim oblicima. Zbog sveprisutnosti medija, medijska pismenost smatra se jednom od ključnih kompetencija 21. stoljeća. Zbog toga je važno građane osnažiti vještinama i znanjem koje će im pomoći da razumiju kako mediji rade, da znaju provjeriti točnost informacija te da znaju koristiti, kreirati i dijeliti medijske sadržaje i informacije. Posebice je važno vještinama medijske pismenosti učiti djecu i mlade jer je to i najbolji način zaštite od potencijalno štetnih medijskih sadržaja, dezinformacija i propagande.
Ciljevi programa
Osnovni cilj programa je razvoj digitalne kompetencije, jedne od 8 kompetencija prema Nacionalnom kurikulumu za rani i predškolski odgoj i obrazovanje. Na temelju cilja formulirane su bitne zadaće koje će se nastojati realizirati provedbom programa. Radi se o sljedećim zadaćama:
- upoznavanje različitih medijskih tvorevina i njihove uporabljivosti u svakodnevnom životu,
- poticanje razumijevanja i kritičkog promišljanja sadržaja i poruka posredovanih putem različitih medija,
- usvajanje medijskih kompetencija koje mogu pomoći u prepoznavanju medijskog djelovanja,
- učenje razlikovanja fikcije od stvarnosti,
- usvajanje komunikacijskih kompetencija,
- interaktivno korištenje medijskih sredstava,
- razvijanje kritičkog mišljenja i djelovanja.
Gdje se program provodi i kome je namijenjen?
Program se provodi u okviru redovitog 10-satnog programa u svim vrtićima koji djeluju u okviru Dječjeg vrtića Četiri rijeke. Namijenjen je djeci u dobi od 5 do 7 godina, odnosno srednjim i starijim vrtićkim skupinama.
Tko provodi program?
Program provode odgojitelji predškolske djece uz pomoć i podršku stručnog tima (pedagoga, psihologa, zdravstvenog voditelja) i ravnatelja te suradnjom s vanjskim čimbenicima.
Materijalni uvjeti za provođenje programa
Sredstvima Europske unije, u vrtićima Rakovac, Dubovac, Švarča i Turanj instalirane su četiri interaktivne "pametne ploče" u sobama dnevnog boravka te je osigurana edukacija za odgojitelje koji će koristiti pametne ploče. Osim toga, nabavljen je širokopojasni zvučnik s funkcijama snimanja i reproduciranja zvuka te računalo s printerom i skenerom za svaki vrtić.
Cijena programa
Realizacija programa financira se sredstvima Europske unije te je usluga za korisnike besplatna.