Prilagodba na vrtić - što je važno znati?

Polazak u jaslice/vrtić za svako dijete predstavlja veliku promjenu u životu. Dijete dolazi iz obitelji, gdje se osjećalo sigurno, u njemu nepoznatu sredinu, među nepoznate osobe. Potrebno je određeno vrijeme tijekom kojega se dijete prilagođava novoj sredini.

Najčešća pitanja roditelja vezana za proces prilagodbe su:

• Koliko traje prilagodba i kakva će biti?
  • Kako će dijete reagirati na prilagodbu?
  • Kako djetetu (i sebi) olakšati prilagodbu na vrtić?

Koliko traje prilagodba i kakva će biti?
Ne postoji jednoznačan odgovor na ta pitanja jer prilagodba ne traje kod svakog djeteta jednako dugo i ne izgleda isto. Trajanje i težina prilagodbe ovise o više faktora:

• karakteru, stupnju razvoja i zdravstvenom stanju djeteta,
  • dobi djeteta (lakše se prilagođavaju starija nego mlađa),
  • prethodnim odvajanjima od roditelja (je li se i u kojoj mjeri dijete odvajalo od roditelja),
  • kontinuitetu u dolascima u vrtić (izostanci produžuju vrijeme prilagodbe),
  • stavu roditelja o vrtiću (pozitivan stav roditelja i nasmijano lice olakšat će djetetu prilagodbu),
  • provedenoj pripremi kod kuće.

Kako će dijete reagirati na prilagodbu?
Ne reagiraju sva djeca jednako.

• Neka djeca otvoreno negoduju (plač tijekom i nakon rastanka, vrištanje, bacanje na pod, pokušaji bijega, agresija usmjerena na stvari, drugu djecu ili odgojitelja), a neka su izrazito pasivna (odbijaju komunikaciju s odgojiteljem ili su u potpunosti usmjerena samo na njega).
  • Neka su djeca sklona reakcijama na fiziološkom planu (odbijanje hrane i spavanja, probavne smetnje, često obolijevanje), a druga reakcijama u vanjskom ponašanju (plač, agresivnost, pasivnost).
  • Jedna od mogućih reakcija je regresija u ponašanju (npr. dijete koje se odviklo od pelena, može opet tražiti pelenu). Regresija u ponašanju je prolaznog karaktera i obično nestaje kada se dijete prilagodi novoj sredini.
  • Ponekad se javlja tzv. zakašnjela adaptacija (javlja se kad dijete shvati da je odlazak u vrtić postao dio njegove svakodnevnice i da je to konačno stanje).

Reakcije na adaptaciju su, kakve god bile, normalna pojava i ukazuju na to da su dijete i roditelj razvili kvalitetnu povezanost. Reakcije slabe i nestaju brzinom kojom se dijete prilagođava okolini. Adaptacija nije gotova kada dijete prestane plakati, već kada, tijekom boravka u vrtiću, počne spontano izražavati svoje osjećaje, misli i potrebe. S obzirom da adaptacija ne traje kod svakog djeteta jednako dugo i da djeca ne reagiraju isto, savjetujemo da, kada je riječ o trajanju i tijeku adaptacije, ne uspoređujete svoje dijete s drugom djecom. Umjesto toga, budite usmjereni na sebe, svoje dijete i savjete odgojitelja.

Kako djetetu (i sebi) olakšati prilagodbu na vrtić?

• Predstavite djetetu vrtić kao veselo i zabavno mjesto na kojem ga čeka puno zabave i prijatelja. Pozitivnim stavom o vrtiću potaknut ćete djetetovu znatiželju i želju za vršnjačkim društvom.
  • Nastojte da dijete istovremeno nema još jednu veliku promjenu u životu (npr. preseljenje) i nemojte ga izlagati dodatnom stresu (npr. odvikavanju od pelena).
  • Prvih dana neka dijete bude u vrtiću kratko, nikako duže od 2-3 sata. Surađujte s odgojiteljima i trudite se prihvatiti njihove savjete o postepenom produžavanju vremena boravka djeteta u vrtiću.
  • Ako je dijete vezano uz dudu, igračku i sl., ponesite mu taj predmet u vrtić kako bi se u novom prostoru osjećalo sigurnije.
  • Rastanci neka budu kratki. Prilikom rastanka pozdravite se s djetetom i najavite kada ćete doći (ne prema satu već prema događaju koje će dijete znati prepoznati – npr. nakon što pojede voće).
  • Ne odlazite bez pozdrava ako vam se čini da se dijete zaigralo. Izbjegavanje suza na ovaj način ne donosi koristi jer se dijete treba naučiti nositi s odvajanjem. Odlaženjem bez pozdrava djetetu unosite nesigurnost i otežavate prilagodbu.
  • Nakon rastanka nemojte se zadržavati u vidokrugu djeteta. Ne činite mu uslugu time što vas vidi kroz staklo na vratima.
  • Budite iskreni u osnosu s djetetom. Nemojte govoriti da sutra neće morati u vrtić ili da ćete doći odmah po njega, ako to nije istina.
  • Budite spremni da će dijete kada krene u vrtić od vas tražiti više pažnje. Osigurajte posebno vrijeme samo za vas (šetnja poslije vrtića i sl.).
  • Ako dijete nerado priča o vrtiću, nemojte ga o tome pretjerano ispitivati.
  • Kada primijetite da se dijete sve više veseli odlasku u vrtić, radujte se s njim jer je to dobar znak da se prilagođava novoj situaciji.
  • Ukoliko je dijete zdravo, nastojte ga redovito voditi u vrtić dok ne završi proces adaptacije.
  • Kod kuće potičite samostalnost u hranjenju, higijenskim navikama i pospremanju igračaka (prema djetetovim mogućnostima).
  • Pripremite i sebe na odvajanje. Nastojte ne prenositi vlastite strahove, zabrinutost i tugu na dijete jer ćete mu na taj način otežati prilagodbu.
  • Poštujte kućni red vrtića i prihvatite savjete odgojitelja jer odgojitelji su, tijekom adaptacije, vaši najbliži suradnici!

Za dodatna pitanja i informacije, budite slobodni kontaktirati stručni tim vrtića:

Što je sve potrebno za prve dane u vrtiću?

• papuče za roditelja i dijete,
  • rezervna odjeća,
  • pelene,
  • duda/bočica/igračka/dekica kao prijelazni objekt (ako dijete koristi).

shutterstock 1079639357

Radno vrijeme PON-PET: 05:30-18:00 (vrtić Švarča radi do 21:00)
Broj telefona: 047 659 002
Email: dv4rijeke@vrtic-cetiririjeke.hr