Naš put do statusa Međunarodne Ekoškole

Ideja o stvaranju uvjeta za stjecanje statusa Eko vrtića pojavila se u proljeće 2021. godine kada je Dječji vrtić Četiri rijeke učinio prvi korak i povezao se s Udrugom Lijepa Naša, službenim predstavnikom Republike Hrvatske u Međunarodnoj zakladi za odgoj i obrazovanje za okoliš te nacionalnim koordinatorom za provedbu programa i projekata Međunarodnih Ekoškola. Spoj urbanog i ruralnog vidjeli smo kao sjajnu priliku za našu eko priču te je odlučeno da će se u vrtiću Turanj početi intenzivno raditi na stvaranju uvjeta i poduzimanju svih potrebnih koraka za stjecanje statusa Međunarodne Ekoškole. Nakon procjene trenutnog stanja okoliša, izrađen je plan djelovanja koji je potom predstavljen članovima Eko odbora.

1. sjednica Eko odbora slika2 obrađeno
Aktivnosti smo planirali u okviru nekoliko velikih eko tema. Tako su, u okviru teme Biološka raznolikost, djeca upoznala različite biljne i životinjske vrste s našeg podnjeblja te se, u unutarnjem i na vanjskom prostoru vrtića, nastojala povećati biološka raznolikost. Formiranjem cvjetnjaka, povrtnjaka, jagodnjaka i vrta ljekovitog bilja povećan je broj biljnih vrsta, a izradom hotela za kukce i nabavom akvarija s ribicama, doprinijelo se i povećanju broja životinjskih vrsta.

gredice obrađeno

radna akcija turanj14 obrađeno


U okviru teme Otpad, radilo se na širenju svijesti o važnosti razdvajanja i pravilnog zbrinjavanja otpada pa su tako formirani tzv. zeleni otoci u koje su razvrstavani papir i plastika. Provodile su se eko akcije prikupljanja papira, plastičnih boca i plastičnih čepova, mjerile su se količine prikupljenog otpada koji se potom otkupljivao, a prikupljeni novac korišten je za potrebe odgojno-obrazovnog rada. Osim širenja ekološke svijesti, kroz navedene aktivnosti djeca su razvijala i poduzetničke te matematičke kompetencije.

spremnici za otpad obrađeno
Tema Kompostiranje pokazala se kao važna jer su djeca učila o adekvatnom zbrinjavanju biootpada te su upoznala mogućnosti njegovog daljnjeg korištenja. U suradnji s lokalnom zajednicom (gradskom tvrtkom Čistoća), nabavljeni su komposteri, a djeca su potom uključena u cjelokupni proces kompostiranja - pripremu otpada za kompostiranje i redovito praćenje promjena u komposteru.

komposter obrađeno
Kroz temu Reduciranje plastike nastojala se smanjiti količina plastike koja se svakodnevno koristi u odgojno-obrazovnom radu pa su tako jednokratne plastične čaše zamijenjene višekratnim plastičnim čašama ili bočicama, a umjesto plastičnih igračaka, nastojali smo nabavljati igračke od prirodnih materijala.

centar za istraživanje zvuka obrađeno

Provedba planiranih aktivnosti redovito se pratila i ocjenjivala kroz rad Eko patrole koja je svakodnevno obilazila vrtić i provjeravala jesu li slavine dobro zatvorene, je li svjetlo ugašeno ako nije potrebno, je li otpad pravilno razvrstan u odgovarajuće spremnike i je li sobno bilje zaliveno. Ukoliko bi primijetila nepravilnosti, Eko patrola je ukazivala na njih. Javnost je o provedbi planiranih aktivnosti redovito izvještavana i putem web stranice vrtića, odnosno rubrike Novosti iz Eko vrtića koja je predstavljala svojevrstan digitalni eko dnevnik.

eko patrola u akciji obrađeno

eko patrola plakat obrađeno
Osobito vrijednim u procesu stjecanja statusa Eko vrtića smatramo aktivno uključivanje roditelja i lokalne zajednice u našu eko priču. Zato smo kontinuirano nastojali u planirane aktivnosti uključivati roditelje i članove lokalne zajednice i to kroz različite oblike suradnje kao što su: sudjelovanje u aktivnostima djece, predstavljanje vlastitog zanimanja ili vještina, sudjelovanje u organizaciji i provedbi posjeta i izleta, sakupljačke aktivnosti, uključivanje u različite aktivnosti na razini vrtića i slično. Jedan od primjera dobre prakse kada je riječ o suradnji s roditeljima bila je velika radna akcija uređenja vanjskog okoliša vrtića. Ova ideja pokazala se kao pun pogodak jer su, tijekom jednog subotnjeg prijepodneva, odrađeni mnogi poslovi za koje bi inače bilo potrebno mnogo više vremena. Tako je u dvorištu vrtića zasađeno ljekovito bilje i cvijeće te je formiran mali jagodnjak. Stare automobilske gume su izrezane i obojene te potom iskorištene za sadnju cvijeća i jagoda. Betonske staze su oslikane igrama za djecu, izrađen je naslonjač od drvenih paleta te su izrađeni centri za istraživanje zvuka, kosina, igre vodom i pijeskom. Osvježena je boja dotrajalih drvenih stolova i klupa te je obnovljen stolni pješčanik. Također, formiran je vanjski prometni centar za igru vozilima te je započeto formiranje još jednog povrtnjaka u kojem će, uz već postojeće gredice, rasti različite vrste povrća. Osim doprinosa izgledu i funkcionalnosti vrtićkog dvorišta, ovom aktivnosti doprinijelo se i kvaliteti suradnje s roditeljima.

radna akcija turanj19 obrađeno
Roditelji su se u velikom broju odazvali i na projektni dan kojim smo obiteljima, ali i drugoj zainteresiranoj javnosti prezentirali rad našeg vrtića. Odgojiteljice su, za potrebe održavanja projektnog dana, osmislile čitav niz aktivnosti za djecu i roditelje, a sve su aktivnosti bile vezane uz temu ekologije i održivog razvoja. Neke od aktivnosti u kojima su djeca i roditelji imali priliku sudjelovati su: izrada recikliranog papira od starog kartona, izrada „eko robota“, istraživačke igre s prirodnim materijalima poput drveta i pijeska te različite društvene igre na temu ekologije. Uz to, djeca su imala priliku okušati se u pokretnim igrama koje su igrali naši stari poput skakanja u vrećama, hodanja na „štulama“, nošenja košare na glavi i sl. Na kraju, organizirali smo mali buvljak na kojem su djeca slikovnice i igračke koje više ne koriste mogla zamijeniti za druge koje su im se svidjele. Na taj način nastojali smo potaknuti održivost i ponovnu upotrebu nekorištenih predmeta.

Projektni dan15 obrađeno
Također, uz pomoć roditelja i lokalne zajednice, organizirane su aktivnosti poput čišćenja rijeke Korane, istraživačkih aktivnosti za djecu povodom Svjetskog dana meteorologije, kazališnih predstava na teme bliske ekologiji, posjeta Eko parku Kraš te lokalnom OPG-u, male biciklijade, radionice na temu zdrave prehrane, posjeta Slatkovodnom akvariju Aquatika, humanitarne akcije prikupljanja plastičnih čepova, radionice izrade poticaja za senzornu stimulaciju od prirodnih i otpadnih materijala itd. Uz roditelje koji na različite načine podržavaju aktivnosti našeg vrtića, lokalna zajednica je također dala svoj veliki doprinos. Samo neki od vanjskih suradnika s kojima smo surađivali u organizaciji aktivnosti su: Klub za podvodne aktivnosti Karlovac, Šumarska i drvodjelska škola Karlovac, Prometna policija Karlovac, Javna ustanova Aquatika, Planinarsko društvo Dubovac, OPG obitelji Sviličić, OPG Vuljanić, autorica bloga „Mamin ručak“, Studio Suncokret, Udruga turističkih vodiča Karlovačke županije, Čistoća Karlovac, Zelenilo i mnogi drugi.

čišćenje korane1 obrađeno

Hodanjem k zdravlju1 obrađeno

radna akcija turanj3 obrađeno

Zelena priča turanj obrađeno

Razglednica turanj i mahićno1 obrađeno

Naš put do statusa Eko vrtića podržao je i Grad Karlovac, a podrška na tom putu bili su i lokalni mediji. Ipak, najveći doprinos dali su djelatnici vrtića koji su bili ustrajni u svojim nastojanjima da se ispred vrtića Turanj podigne zelena zastava. U tom kontekstu, važno je istaknuti i da su 2 odgojiteljice završile edukaciju u Stručno-razvojnom centru za provedbu programa odgoja za održivi razvoj te je trenutno u tijeku postupak verifikacije posebnog programa od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. S početkom pedagoške godine 2023./2024., očekuje se početak provedbe programa u vrtiću Turanj.

završetak eko edukacije obrađeno
Svi poduzeti koraci i uloženi napori rezultirali su stjecanjem statusa Međunarodne Ekoškole u lipnju 2023. godine te preuzimanjem zelene zastave na Susretu Međunarodnih Ekoškola Republike Hrvatske. Nakon toga, ispred vrtića Turanj organizirana je Svečanost podizanja zelene zastave na kojoj su uz djecu i djelatnike vrtića, sudjelovali i mnogobrojni gosti. Svjesni da ovo nije kraj, već tek početak jedne lijepe priče, nastavljamo promišljati o smjerovima razvoja vrtića Turanj kao Eko vrtića.

Susret ekoškola1 2023 obrađeno

podizanje zelene zastave obrađeno

Image
Radno vrijeme PON-PET: 05:30-18:00 (vrtić Švarča radi do 21:00)
Broj telefona: 047 659 002
Email: dv4rijeke@vrtic-cetiririjeke.hr
Sjedište: Grge Tuškana 9a , Karlovac (Vrtić Rakovac)
Image
Image

© Dječji vrtić Četiri rijeke Karlovac